2020.08.24 godz. 21:37 Wrocław-Fabryczna, Dolnośląskie

Alimenty i pomoc od Państwa

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, znalazłam się w ciężkiej sytuacji i bardzo proszę o pomoc i poradę. Mam z partnerem jedno dziecko, które ma 22 miesiące. Z partnerem ślubu nie mamy. W chwili obecnej dowiedziałam się że jestem w 6tc z tą samą osoba. Niestety Partner nie chce tego dziecka i zostawił mnie sama bez srodkow do życia. Dodam tylko, że partner pracuje w Niemczech i tam przebywa. Powiedział, że do nas nie wróci. Na pierwsze dziecko otrzymuje niemieckie kindergeld. Jestem bez pieniędzy. Czy będąc w ciąży mogę się starać o jakieś dodatkowe pieniądze żeby płacić za lekarza, leki czy wyprawkę dla dziecka?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Sie 2020 12:59

Dzień dobry, może Pani złożyć już teraz pozew o alimenty na pierwsze dziecko. Jeśli chodzi o dziecko nienarodzone, to pozew o alimenty będzie można złożyć dopiero po jego urodzeniu. Wtedy będzie mogła Pani też żądać dodatkowo pokrycia Pani kosztów utrzymania w okresie ciąży i porodu za okres minimum 3 miesięcy oraz wydatków związanych z ciążą i porodem (łóżeczko, wózek itp.). Z tymi żądaniami może Pani wystąpić nawet wcześniej w okresie ciąży na podstawie art. 142 k.r.o. (bez przyszłych alimentów). Dodatkowo oprócz becikowego, 500 plus może Pani się starać o zasiłek rodzinny itp. Pozdrawiam!