2020.02.19 godz. 20:19 Jawor, Dolnośląskie

Zasiedzenie nieruchomosci

Wyjaśnienie sytuacji

Witam żona ma pewien problem otóż dostała w spadku mieszkanie w marcu 2016 roku jest wpisana w księgach wieczystych jako właściciel, ale na tym mieszkaniu mieszka pewna Pani który został jej uzyczony przez poprzedniego właściciela. Z tad chciałbym się dowiedzieć czy ta osoba może przejąć lokal poprzez zasiedzenie dodam tylko że mieszka tam już z 40 lat i jest zameldowana na stałe,ale w żadnej księdze jako właściciel nie widnieje. Z góry dziękuję za pomoc

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Lut 2020 16:08

Dzień dobry, jeśli ta Pani mieszka na podstawie umowy użyczenia, to nie ma podstaw do stwierdzenia zasiedzenia - brak posiadania samoistnego. Oczywiście może się pojawić problem, jeśli Pani zechce zawalczyć o zasiedzenie i będzie twierdzić, że nie było umowy użyczenia, a do zasiedzenia wg art. 172 k.c. dochodzi po 30 latach nieprzerwanego posiadania w złej wierze (tu zapewne taka sytuacja przy braku umowy). Dlatego warto zebrać dowody odnośnie użyczenia (umowa, świadkowie itp.), ewentualnie można teraz sporządzić aneks do umowy użyczenia między Panią a Żoną jako następcą prawnym. Pozdrawiam.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)
Tak Nie

Adwokat

Michał Górski

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Lut 2020 11:57

Szanowny Panie, wiele zależy od tego, czy da się udowodnić, że ta pani mieszka tam na podstawie jakiejś umowy najmu/użyczenia (nawet ustnej lub dorozumianej) - jest to łatwiejsze, jeśli jest to osoba z rodziny. Z drugiej strony, art. 339 kc przewiduje domniemanie posiadania samoistnego, więc trzeba byłoby szczegółowo przeanalizować tą kwestię, w tym wszelkie dokumenty znajdujące się w Państwa posiadaniu oraz zastanowić się nad ewentualnymi świadkami. Pozdrawiam
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)