2020.03.09 godz. 22:46 Konin, Wielkopolskie

Czy mogę sądzić o alimenty małzonke

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Żona odeszła ode mnie po ok 2latach małżenstwa, jak twierdzi powodem jest następującą sytuacja, jeszcze przed zawarciem związku spotykałem się z kobietą i ona zobaczyła w grudniu wiadomości od tej kobiety. Jak twierdzi, nie jest w stanie mi zaufać bo jedna wiadomość była w momencie gdy spotykałem się z żona. Było to w trakcie naszej przerwy bo ona zostawiła mnie dla innego faceta. Wcześniej też była już też taka sytuacja że mnie zdradziła. Lecz kochałem ja i gdy uznalem, że jest szczera byłem tylko z nią bo kochałem. Wzięliśmy ślub, starałem się jak mogłem, cały czas staram. Jeszcze przed zobaczeniem wiadomości zechciała się spotkać z facetem któremu się podobała, miałem pretensje i od tego czasu się popsuło, zobaczenie wiadomości było tylko dobrym pretekstem do zakończenia związku. Teraz się wyprowadziła i chce żebym dał jej rozwód. Kocham ja bardzo, walczyłem jak mogłem, ale nic nie mogę zrobic, wiem że to koniec. Ona po kryjomu spotyka się już z kimś, nie mogę tego udowodnić. Przekonuje mnie żebyśmy wzięli rozwód za porozumieniem. Nie chce tego, czy mogę ja sadzić o rozpad małzenstwa, o alimenty? Pomimo, że zarabia mniej?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Mar 2020 15:04

Dzień dobry. Jeśli dobrze rozumiem pytanie - ma Pan prawo wnosić o rozwód z wyłącznej winy żony przy złożeniu pozwu, jak też w odpowiedzi na pozew. Sąd zaniecha rozstrzygnięcia o winie tylko jeśli oboje Państwo wyrażą taką wolę. Proszę jednak wziąć pod uwagę, że sprawa z orzekaniem o winie będzie trwała dłużej, a winę żony w rozkładzie pożycia należy udowodnić, co nie jest łatwe. Na alimenty według Pana opisu niestety szans nie będzie, bo obowiązek powstałby w razie Pana niedostatku albo przy stwierdzeniu wyłącznej winy żony z istotnym pogorszeniem się Pana sytuacji materialnej. Pozdrawiam.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)