2020.10.27 godz. 20:53 Koszalin, Zachodniopomorskie

Pozbycie się zameldowanej osoby

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, zwracam się do Pana/ani ponieważ nie jestem do końca pewien co powinienem zrobić w obecnej sytuacji. Pozwolę sobie przytoczyć w skrócie cały obecny problem. Ok. Konkubent mojej mamy postanowił z nią zamieszkać. Został zameldowany. Po pewnym czasie jednak zaczął przejawiać skłonności do dużej niestabilności emocjonalnej i utrudnia życie mojej Matce. Chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość wyeksmitowania konkubenta. Sam jednak zapiera się że wyprowadzi się z własnej woli o ile Matka spłaci kwotę która jest mu winna (nie pisemna umowa między nimi).

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Paź 2020 11:30

Dzień dobry. Zameldowanie nie ma znaczenia w tej sytuacji, Jest możliwość złożenia pozwu o eksmisję, ale to przy założeniu, że nie ma umowy najmu lub użyczenia albo taka umowa została wypowiedziana. Zakładam, że konkubent może się w takim postępowaniu bronić, że umowa została zawarta w sposób ustny i nie została wypowiedziana. Druga opcja to wniosek z art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Jest to szybsza ścieżka i niezależna od tytułu prawnego do lokalu, ale warunkiem jej podjęcia jest fakt stosowanie przemocy (także ustnej) przez konkubenta. Pozdrawiam, adw. Michał Filec