2022.09.05 godz. 19:13 Warszawa, Mazowieckie

Właścicielka chcę sprzedać nieruchomość, a ja nadal chcę wynajmować.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Wynajmuję mieszkanie, okazało się, że właścicielka nieruchomości postanowiła je sprzedać. Umowa kończy mi się w marcu 2023 r. a mi zależy pozostać w tym mieszkaniu, przynajmniej do końca trwania umowy. W zawartej umowie nie ma żadnego zapisu dotyczącego, iż w przypadku sprzedaży mieszkania przez właścicielkę muszę opuścić lokal w jakimś niedalekim terminie. Z opłatami nie zalegam za wynajem. Pozdrawiam.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Wrz 2022 22:01

W razie zbycia mieszkania w czasie trwania najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy. Może jednak prawo wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia bez względu na to czy umowa została zawarta na cza określony czy nieokreślony. Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące: gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie - na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.