2024.02.21 godz. 22:32 Poznań, Wielkopolskie

Wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu

Wyjaśnienie sytuacji

W testamencie jest wymienionych 4 spadkobierców oraz 2 osoby wydziedziczone (córka z wnukiem zmarlej osoby). Innych uprawnionych ustawowo do spadku nie ma. 1. Proszę o informację czy w rubryce uczestnicy postępowania należy również wymienić osoby wydziedziczone? Czy tylko spadkobierców. 2. Nie posiadam danych adresowych i kontaktowych osób wydziedziczonych. Co w tym przypadku? 3. Czy odpis który należy przygotować dla pozostałych uczestników to tylko kserokopia wniosku wraz z załącznikami ? Czy kserokopie potwierdzone u notariusza za zgodność z oryginałem.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Lut 2024 08:32

1. Tak. 2. Obowiązek podania adresów do doręczeń spoczywa na wnioskodawcy i ich brak stanowi brak formalny pisma. Jeśli adres będzie nieprawidłowy sąd zobowiąże do doręczenia za pośrednictwem komornika. Adres można uzyskać np z urzędu gminy we wniosku wykazując interes prawny. 3. Odpisy to kopia wniosku wraz z załącznikami. Sam wniosek nie musi być potwierdzony, ale kopia testamentu już powinna (może być odpis).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)