2022.10.09 godz. 20:08 Warszawa, Mazowieckie

wniosek o ograniczenie praw rodzicielskich

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, wniosek o rozwód bez orzekania wraz z pozwem o zabezpieczenie alimentacyjne jest w sądzie, termin rozprawy wyznaczony na styczeń 2023. Chciałabym dołączyć wniosek o ograniczenie praw rodzicielskich z uwagi na brak kontaktu ojca z dziećmi od kwietnia 2022, zabezpieczenia z klauzulą wykonalności też nie płaci oraz nie chce podać obecnego miejsca zamieszkania. Czy taki wniosek będzie płatny? Czy mogę go dołączyć do bieżącej sprawy czy też należy go złożyć jako osobną sprawę?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Paź 2022 21:21

Dzień dobry. Sprawy dotyczące władzy rodzicielskiej rozpoznawane są w trybie nieprocesowym, w którym zamiast pozwu, postępowanie inicjujemy wnioskiem a stronami są wnioskodawca i uczestnicy. Natomiast sprawy rozwodowe i alimentacyjne to tryb procesowy, a więc zamiast wniosku składamy pozew, a stronami jest powód i pozwany. Z uwagi na różne tryby, sprawy nie będą rozpatrywane razem - są to dwa odrębne postępowania. Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej podlega opłacie wynoszącej 100 zł. Pozdrawiam
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)