2022.02.03 godz. 14:04 Białystok, Podlaskie

Wpis do ksiąg wieczystych jest nieprawidłowy, niezgodny ze stanem własności uczestników w tej nieruchomości, jak też niezgodny z wnioskiem zarejestrowanym.

Wyjaśnienie sytuacji

Przedmiotem wniosku był wpis na rzecz syna nr1 i syna nr2 w zakresie udziału w wys. 37/600 należącego dotychczas do Pani XXX na podstawie postanowienia z dnia ……. Sądu Rejonowego w Białymstoku sygn. akt …………….. w sprawie zniesienia współwłasności. Ja, Pani YYYYYYYYYYYY nie wyzbywałam się wskutek zniesienia współwłasności swojego udziału 263/600. To Pani XXX wskutek wniesienia przez nią sprawy o zniesienie współwłasności, jej udziału 37/600 otrzymała spłatę, a jej udział został przyznany w częściach równych syna nr1 i syna nr2 stąd we wniosku syna nr1 chciał wpisania na jego rzecz i na rzecz syna nr2 udziałów po 337/1200, jako że dotąd każdy z nich był współwłaścicielem w udziałach po 300/1200. W związku z powyższym niezasadne jest wykreślenie mnie – Pani YYY wraz udziałem 263/600, jako współwłaściciela nieruchomości, w sytuacji, gdy to ja spłacałam Panią XXX , i wpisanie syna nr1 i syna nr2 jako współwłaścicieli nieruchomości po ½. . Postanowienie o wpisie do ks. w. jest jeszcze nieprawomocne, złożyłam skargę ale w biurze obsługi Klienta powiedziano mi, że jest błąd – niejasność w postanowieniu i będzie problem. Jedno jest pewne, że wpisano niezgonnie z wnioskiem, a ten został złożony poprawnie. W postanowieniu sądu w pkt I są wymienieni współwłaściciele: Pani XXX udział 37/600, Pani Y- czyli ja –udział 263/600, syna nr1-udział 150/600 i syna nr2-udział 150/600 i i dane nieruchomości. W pkt III ” Dokonać zniesienia współwłasności nieruchomości opisanej w pkt 1 w ten sposób że przyznać ją na współwłasność syna nr1 i syna nr2 po ½ części” W innych punktach jest opisany jest tylko sposób spłaty Pani XXX W tej sytuacji, po złożeniu skargi pewnie odrzucą wniosek. Co dalej zrobić z postanowieniem sądu, który jest już prawomocny?. Jest jakiś sposób aby uzupełnili postanowienie w pkt 3. Mam uzasadnienie postanowienia i jasno wynika, że syna nr1 syna nr2 maja po ½ tylko udziału po Pani XXX?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Aleksandra Balik

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Lut 2022 14:41

Trzeba złożyć wniosek o sprostowanie lub wykładnię wyroku.