2024.07.04 godz. 15:19 Warszawa, Mazowieckie

wplata kaucji na wynajem mieszkania i zrezygnowanie z wynajmu

Wyjaśnienie sytuacji

osoba byla zaiteresowana wynajem mieszkania i aby jej zarezerwowac mieszkanie (czyli nie pokazywac juz innym) poprosilam o zaliczke 3500zl ktora to osoba wplacila na moje konto. po wyslalaniu umowe najmu ktora mielismy podpisac za kilka dni i zostalam informacje ze w zwiazku z pewnymi zapisami w umowie ktore jej sie nie podobaja, osoba ta rezygnuje z wyajmnu i domaga sie zwrotu zaliczki. pytanie jest czy prawnie musze zwrocic taka zaliczke czy w zwiazku z nasza umowa ustna, jako ze ta zaliczka na zagwarantowanie wynajmu tejze osobie, moge ja zatrzymac w zwiazku z rezygnacja osoby z wynajmu?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Lip 2024 18:10

Zależy jakie konkretnie były ustalenia. Jeżeli to była zaliczka, czyli kwota która miała być zaliczona na poczet przyszłego czynszu, gdyby do zawarcia umowy doszło, ale nie ustalono jeszcze warunków umowy i osoba zainteresowana nie była zdecydowana, to należałoby ją zwrócić. Jeżeli uzgodniliście Państwo warunki umowy, czyli przede wszystkim wysokość czynszu, a osoba zainteresowana potwierdziła, że podpisze umowę, to można uznać, że doszło do zawarcia umowy przedwstępnej (art. 389 § 1 Kodeksu cywilnego - dalej KC), a przekazane pieniądze stanowią zadatek (art. 394 § 1 KC). Z wyrazami szacunku