2024.08.26 godz. 13:47 Wrocław, Dolnośląskie

Wprowadzenie w błąd, zakup kota, hodowca

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, potrzebuje porady prawnej. W ostatnich tygodniach zdiagnozowano u mojego kota poważną chorobę genetyczną, dysplazję nerek. Pani weterynarz twierdzi, że hodowca powinien wiedzieć o istnieniu tej choroby. W umowie oraz w trakcie moich rozmów z hodowczynią, zapewniała mnie, że kot jest zdrowy i nie ma wad genetycznych. Od zakupu kota minął rok. Potrzebuje pomocy odnośnie sprawdzenia, czy zapisy w umowie są zgodne z prawem. Oraz co mogę zrobić w takiej sytuacji. Pozdrawiam, Karolina Kokoszka

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Sie 2024 15:31

Dzień dobry, zwierząt dotyczą przepisy o rękojmi za wady z Kodeksu cywilnego, więc ma Pani roszczenia z tym związane - o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, ale zakładam, że nie chce Pani się rozstawać z kotem, więc bardziej w grę wchodzi obniżenie ceny. Sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna (tu choroba genetyczna) zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat. Jeżeli jest potrzeba dalszej pomocy prawnej, to prowadzę sprawy z rękojmi za wady. Pozdrawiam, adw. Michał Filec

Zmodyfikowano dnia: 26 Sie 2024 15:32
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)