2019.09.09 godz. 10:02 Warszawa, Mazowieckie

Wtargnięcie na ogrodzony prywatny teren bez zgody a nawet wiedzy właściciela i zdewastowanie pasa roślinności 30 x 5-6 m. Niektóre drzewa prawie 70 cm średnicy

Wyjaśnienie sytuacji

Pod nasza nieobecność ktoś wszedł na nasz ogrodzony teren i zdewastował drzewa i krzewy, w tym akacjowy zagajnik , wzdłuż drutów niskiego napięcia. To nie przycięcie zbyt wysokich drzew, - sami o to dbamy i regularnie przycinamy gałęzie. Drzewa zostały w całości powalone a niektóre okaleczone przez obcięcie dolnych gałęzi i pozostawienie górnych. Wycięto prawie połowę zadrzewienia działki. Ruiny drzew pozostawiono. Wezwany policjant odnotował interwencję i odjechał. Działka nie jest obciążona służebnością ani nikt z zakładu energetycznego się z nami nie kontaktował

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Sty 2020 14:44

Składałabym zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa niszczenia mienia z art. 288 kk oraz naruszenia miru domowego z art. 193 kk, choćby po to, by w razie czego powołać na się to w celu odpierania zarzutów o naruszenie przepisów o ochronie przyrody (w kwestii wycinki drzew). W zakładzie energetycznym też by próbowała ustalić czy to ich działania, a jeśli ich, to dlaczego to zrobili w taki sposób. I w zależności od uzyskanych informacji żądać naprawienia szkód czy to od zakładu energetycznego czy od sprawców, jeśli policja ich znajdzie