2022.08.28 godz. 11:48 Wrocław, Dolnośląskie

Wtargnięcie właściciela do wynajmowanego mieszkania

Wyjaśnienie sytuacji

Wyjechaliśmy za granicę na okres ok.2 tygodni, w mieszkaniu zostały zwierzęta i członek rodziny miał je doglądać pod naszą nieobecność. O tym, że ktoś będzie się nimi zajmować informowaliśmy ustnie dużo wcześniej z racji innego wyjazdu. Pod naszą nieobecność właścicielka wtargnęła do mieszkania (używając zapasowego klucza o którym nie wiedzieliśmy) i wyrzuciła osobę strasząc policją i wymagała od niej okazania dokumentu. Wynajmująca poinformowała nas o tym SMS-owo PO wejściu do mieszkania. Czy taką sprawę można zgłosić? (Swoje czyny tłumaczy zapisem w umowie o zakazie podnajmowania mieszkania)

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Sie 2022 19:02

Dzień dobry, takie wejście do mieszkania można analizować na gruncie przestępstwa naruszenia miru domowego (art. 193 k.k.), który odnosi się także do sytuacji, gdy właściciel mieszkania bez zgody najemcy wtargnie do mieszkania. Pozdrawiam, adw. Michał Filec