2022.11.09 godz. 16:39 Gdańsk, Pomorskie

Wydziedziczenie mnie przez ojca, a zachowek dla mojej nieletniej córki

Wyjaśnienie sytuacji

Czy do sprawy o zachowek nieletniej córki potrzebuję zgody sądu rodzinnego? Mam dwie sprzeczne informacje, raz słyszałam, że może się udać bez, a raz, że konieczna jest zgoda. Czy jeśli nie ma do dziedziczenia długów lub ja biorę odpowiedzialność na siebie to czy jest szansa uniknąć sądu rodzinnego? Czy jeśli zgoda jest konieczna, to np. po wygranej sprawie, mogę z tych pieniędzy spełacić wszystkie koszta wytoczonej sprawy? Adwokat, pisma, koszty sądowe? Przyznam, że mnie na to nie stać, musiałabym się zapożyczać, ale długi trzeba też mieć z czego spłacić, stąd moje pytanie.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Lis 2022 13:05

Zaczynając od prawa do zachowku - o ile wydziedziczenie Pani można uznać za skuteczne, Pani córka ma prawo do zachowku. Aby występować w jej imieniu, nie potrzebuje Pani zgody sądu rodzinnego. Taka zgoda może okazać się konieczna np w przypadku gdy dochodzi do ugody w toku tego postępowania. Co do dalszej części pytania - jest stosunkowo niejasne. Proszę o kontakt w wiadomości prywatnej