2020.03.14 godz. 08:21 Poznań, Wielkopolskie

Zerwanie umowy najmu lokalu

Wyjaśnienie sytuacji

WYJAŚNIENIE SYTUACJI Witam. Wynająłem synowi lat 17 pokój w Poznaniu. Zapłaciłem kaucje 900 zł i podpisałem umowę najmu na rok od 01.09.2019 do 30.08.2020. przez internet. W tej chwili nie stać mnie na wynajem ponieważ straciłem prace. Ostatnia wpłatę dokonałem za styczeń a za luty poprosiłem o zabranie kaucji. To równowartość za 1miesiac. Pokój został zdany przed końcem lutego. Właścicielka wysyła mi ponaglenia zapłaty i straszy mnie sądem. Co mogę zrobić w tej sytuacji. Nie stać mnie na dalsze płacenie. Pozdrawiam Artur

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Angelika Wojciechowska -Związek

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Mar 2020 11:57

Szanowny Panie, czy Pana umowa zawierała jakieś informacje na temat wypowiedzenia? Czy dokonał Pan wypowiedzenia umowy najmu, aby uniknąć dalszych opłat? Zgodnie z art. 673 § 3 k.c. Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie. Tak więc zawarta przez Pana umowa dotyczyła czasu określonego wobec czego wszelkie regulacje na temat wypowiedzenia powinny znajdować się w umowie.