2022.01.15 godz. 17:57 Bielsko-Biała, Śląskie

wykluczenie dziecka z pierwszego małżeństwa w spadku bez prawa do zachowku

Wyjaśnienie sytuacji

rodzice posiadają spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. rodzice są w związku małżeńskim, mają wspólnie dwójkę dorosłych dzieci. ojciec posiada dorosłe dziecko z pierwszego małżeństwa (nie ma z nim kontaktu). mieszkanie jest jedynym majątkiem. w jaki sposób zarządzić mieszkaniem, aby spadkobierca (dziecko z pierwszego małżeństwa) nie mogło wnieść sprawy o zachowek? chodzi o wykluczenie z dzieleniem się majątkiem z dzieckiem z pierwszego małżeństwa, z którym nie ma kontaktu. z góry dziękuję za wszystkie wskazówki

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Alicja Gradowska

Czeladź, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Sty 2022 15:03

W takiej sytuacji można rozważyć wydziedziczenie dziecka z pierwszego małżeństwa. Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku: 1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego; 2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci; 3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.