Treść zapytania

2020.03.04 godz. 13:38 Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Wykorzystanie czyjegoś wizerunku w spocie reklamowym.

Wyjaśnienie sytuacji

Mój kuzyn jest współwłaścicielem agencji zajmującej się wykonywaniem filmów. Kilka lat temu, gdy jeszcze agencja nie istniała, on i jego obecny wspólnik na umowy zlecenie wykonali spot reklamowy dla sklepu, w którym wzięła udział zaprzyjaźniona z nimi kobieta, wystąpiła w nim z własnej woli za darmo i nie podpisano z nią żadnej umowy na piśmie. Obecnie, po dłuższym czasie ta pani jednak zaczęła się domagać zapłaty za udział w tym spocie. Czy kuzyn i jego wspólnik mają obowiązek udzielić jej zapłaty?

Odpowiedzi prawników:


Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

(28 opinii)

Odpowiedział(a) dnia: 04 Mar 2020 16:46

Dzień dobry, jeśli ta pani zgodziła się na rozpowszechnianie wizerunku, to nie, bo zgoda może być wyrażona w dowolnej formie, także ustnie (art. 81 ust. 1 ustawy Prawo autorskie). Niestety gdyby złożyła pozew, to może okazać się to trudne do udowodnienia, a ciężar dowodu będzie spoczywał na osobach, które wykorzystały wizerunek. Wtedy można się posłużyć zeznaniami swoimi i świadków, a także mailami, smsami itp. Można pomyśleć też o ugodzie, która usatysfakcjonuje obie strony. W przypadku złożenia pozwu do rozważenia kwestia czy ta pani pozwie właściwy podmiot. Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)
Tak Nie

Chcę dodać odpowiedź!

  • Jeśli jesteś prawnikiem Zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
  • Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.

Dodaj odpowiedź