2024.01.05 godz. 11:28 Warszawa, Mazowieckie

Wyłudzanie środków i straszenie kradzieżą / przywłaszczeniem

Wyjaśnienie sytuacji

Podnajmuje pokoje za zgodą właściciela. Lokator przelał 500 zł na pobieranie przyszłych rachunków. Wyprowadził się i mówi że pieniądze ukradłam. Wciąż czekam nA rozliczenie wody za czas jego pobytu. Poinformował mnie że przywłaszczyłam pieniądze, napisał że zaczyna naliczać jakieś odsetki 10% w skali miesiąca oraz 50 zł za przypomnienia mailowe. Czy to zasadne? Czy muszę pieniądze odesłać ? Dodatkowo straszy rodo bo udostępniłam maila właścicielce mieszkanie (imię i nazwisko). Pozdrawiam .. ps. W umowie nie było zapisu o takich przelewach. Jego dobra wola aby nie musiał ciągle opłacać oddzieln

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Sty 2024 11:46

Zależy jaka była umowa - jeśli lokator miał pokryć koszty normalnie za czas wypowiedzenia umowy podnajmu to wtedy należałoby za ten okres normalnie rozliczyć najem oraz koszty mediów - zgodnie z ustaleniem jak miał je pokrywać. W wypadku gdy po rozliczeniu zostanie kwota która należy zwrócić to zwrócić ja niezwłocznie. Odsetki można naliczają dopiero gdy następuje opóźnienie w ew.zwrocie kwoty dla lokatora. 50 zł za mailowe przypomnienie mogłoby by naliczane gdyby umowa między Państwem to przewidywała.