2020.03.11 godz. 11:47 Wrocław, Dolnośląskie

Wynagrodzenie i nagroda jubileuszowa, a potrącenie komornicze.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień Dobry, Mam pracownika, który ma potrącenie komornicze inne niż alimentacyjne. W marcu danego roku otrzymał pensję zaokrąglając 2600 netto, od tego zrobione potrącenie 680 tak by zostało (1920 z kawałkiem). W tym samym miesiącu, w późniejszym terminie doszła do wypłaty netto nagroda jubileuszowa 2900, kolejne potrącenie dokonane wg takiego schematu: 2600+2900=5500 dla komornika max 5500:2=2750, 2750-680=2070(kwota potrącenia od nagrody). Czy jest to prawidłowy sposób? Pracownik uważa, że od każdego składnika z osobna powinno potrącić się 50%. Bardzo proszę o odpowiedź.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Mar 2020 14:46

Taki sposób jest prawidłowy. Nagroda jubileuszowa podlegają ochronie przed potrąceniami jak wynagrodzenie za pracę. Oznacza to, że przy dokonywaniu potrąceń z wymienionych świadczeń pieniężnych ze stosunku pracy należy stosować zasady określone w Kodeksie pracy. Natomiast jak wynika z art. 87 par. 8 k.p. -"Potrąceń należności z wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym są wypłacane składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki wynagrodzenia".
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)