2024.06.12 godz. 11:15 Poznań, Wielkopolskie

Zwrot kaucji bez podpisanej umowy

Wyjaśnienie sytuacji

Wynajęliśmy mieszkanie w Polsce i 21 maja wpłaciliśmy kaucję 3190 zł. W mieszkaniu miała być pralka przed naszym wprowadzeniem (2 czerwca), ale jej nie było. Właściciel obiecał podpisać umowę w następnym tygodniu, lecz do nas nie zadzwonił. Klucze dała córka właściciela, ale pralki nadal brakowało, a umowa nie była podpisana. Toaleta źle działała, światło migało, silny zapach remontu nie wywietrzał. 2 czerwca napisałam SMS, że nie będziemy tam mieszkać, bez odpowiedzi. 12 czerwca - czy mogę zażądać zwrotu kaucji za dni, w których tam nie mieszkamy, bo się wyprowadziliśmy?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Cze 2024 12:06

Kaucja co do zasady i tak jest zwrotna, chyba żę była to kwota zapłacona na poczet czynszu najmu. Jeśli mieszkanie nie spełniało warunków określonych w umowie (umowa ustna lub zawarta w innej formie jest również ważna), możecie Państwo złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny lub odstąpieniu od umowy. Dopiero na tej podstawie możliwe są dalsze roszczenia o proporcjonalny zwrot zapłaconej kwoty. Jeśli potrzebujecie Państwo pełnomocnika w tej sprawie, zapraszam do kontaktu email: slawomir.suski@adwokatura.pl