2020.11.19 godz. 19:03 Wrocław, Dolnośląskie

Brak zwrotu kaucji od najemcy

Wyjaśnienie sytuacji

Wynajmowałem pokój, po skończeniu umowy najemca nie oddał kaucji. Już prawie 2 miesiące mijają i mimo telefonów i smsów najemca dalej nie chce zwrócić kaucji. Jedynie co posiadam to numer telefonu, adres e-mail i umowę, na której widnieje adres(chyba fikcyjny) bo to adres agencji, które nie ma siedziby w Polsce. Pytanie, czy jest możliwość odzyskania tych pieniędzy?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Lis 2020 21:55

Szanowny Panie, do ewentualnego pozwu o zapłatę na pewno konieczny byłby właściwy adres. Można też ewentualnie pomyśleć o tym czy nie dochodzi w tej sytuacji do przestępstwa oszustwa z art. 286 k.k. lub przywłaszczenia z art. 284 k.k. (przy mniejszej kwocie do 500 zł wykroczenie z art. 119 k.w.), a wówczas to organy ścigania powinny podjąć czynności zmierzające do ustalenia adresu. Pozdrawiam, adw. Michał Filec