2022.03.07 godz. 13:28 Poznań, Wielkopolskie

Wynajmujący mieszkanie żąda, by uregulować niedopłatę

Wyjaśnienie sytuacji

Wynajmuję mieszkanie od połowy grudnia 2020. W lutym 2022 właściciel oznajmił, że dopiero (po 5 miesiącach) odebrał ze skrzynki dwa pisma. Pierwsze mówi o tym, że powstała niedopłata za ogrzewanie i wodę. Pismo to obejmuje czas wrzesień 2020 - sierpień 2021. I tu moje pierwsze pytanie, czy według prawa muszę uregulować całość niedopłaty czy tylko za okres od którego zaczęłam wynajmować mieszkanie, czyli od grudnia 2020? Druga sprawa dotyczy tego, że w wyniku wyższego zużycia ogrzewania i wody wzrósł czynsz do spółdzielni (prawdopodobnie od września 2021). Właściciel mnie o tym nie poinformował, tłumaczył się tym, że nie odbierał korespondencji ze skrzynki/nie wiedział, a ja przez te miesiące płaciłam mu na czas określoną w umowie kwotę za wynajem. W konsekwencji, od września 2021 do lutego 2022 narastała niedopłata czynszu. Właściciel zażądał spłaty tego "długu". Czy jest to zgodne z prawem, bym musiała uregulować tę niedopłatę? Czuję się oszukana, ponieważ nie miałam możliwości decyzji czy jestem w stanie wynajmować dalej to mieszkanie z tak znacznie podwyższonym czynszem.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Mar 2022 11:55

Wynajmujący nie może żądać od Pani opłat, gdy nie mieszkała Pani w jego mieszkaniu. Co do drugiego pytania - wszystko zależy od zapisów w Pani umowie najmu. Zakładam, że mieliście Państwo ustaloną stałą stawkę najmu, więc właściciel nie powinien od Pani żądać żadnych dopłat ponad tą stawkę.

Zmodyfikowano dnia: 09 Mar 2022 11:55
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)