2020.03.31 godz. 17:25 Wrocław-Śródmieście, Dolnośląskie

Wypowedzenie umowy najmu mieszkania ze względu na pleśń

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, W lipcu ubiegłego roku, wraz z partnerem, wynajęliśmy kawalerkę. Podczas protokołu zdawczo-odbiorczego, w samym mieszkaniu wynikło wiele wad, w łazience od samego początku widniała pleśń. Zostaliśmy zapewnieni, że zostanie ona usunięta, wraz z innymi usterkami (niesprawna kanalizacja, pralka, kabina prysznicowa). Po czasie sprzęty zostały naprawione, ale, pomimo kolejnego upownienia, problem pleśni pozostał nierozwiązany. Do tego doszedł problem dymu papierosowego wydostający się z kratki wentylacyjnej (o tym dowiedzieliśmy się dopiero po jakimś czasie od wynajęcia). Obecnie pleśń nadal jest obecna (u mnie stwierdzono astmę), z kratki wydobywa się już nie tylko smród papierosów, ale i dym (z kominka?). Umowę mamy podpisaną do sierpnia, w razie rozwiązania jej wcześniej czekają nas konsekwencje pieniężne. Jak rozwiązać tę sprawę, by wynieść się z zagrzybionego mieszkania jak najszybciej, bez konieczności płacenia dużej sumy pieniędzy z reguły odstąpienia od umowy przed okresem wypowiedzenia?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Mar 2020 19:30

Dzień dobry, wg opisu sytuacji jest możliwość wypowiedzenia umowy (także na czas oznaczony) bez terminów wypowiedzenia. Cytując za art. 682 k.c.: "Jeżeli wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników (...), najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach". Na wszelki wypadek warto udokumentować występowanie pleśni przez zdjęcie, a w orzecznictwie wskazuje się obowiązek wezwania właściciela do usunięcia wady przed wypowiedzeniem. W razie wątpliwości proszę dopytywać. Pozdrawiam!