2024.06.17 godz. 20:01 Mława, Mazowieckie

Wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Praca którą wykonuje po mału kończy się. Pracodawca nie chce mi dać wypowiedzenie - szuka mi pracy ( chce doprowadzić do tego, że to ja się sama zwolnię jak już znajdę pracę wtedy proponuje mi rozwiązanie umowy za porozumieniem stron ) . A takie rozwiązanie jest chyba dla mnie niekorzystne . Proszę o pomoc co w takiej sytuacji mam zrobić , jak się bronić , jakich argumentów moge użyć . Czy przysługuje mi odprawa ? Czy umowa może być z dnia na dzień rozwiązania ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Cze 2024 13:51

Dzień dobry Skoro ma pani umowę o pracę na czas nieokreślony i np. okres zatrudnienia wynosi min. 6 miesięcy, to okres wypowiedzenia wynosi miesiąc - zgodnie z art. 36 § 1 pkt 2) Kodeksy pracy (dalej KP). Zatem nie można wypowiedzieć umowy z dnia na dzień. Wyjątkiem są sytuacje kiedy rozwiązuje się umowę bez wypowiedzenia - np. z winy pracownika. Poza tym, zgodnie z art. 30 § 4 KP, wypowiedzenie umowy o pracę powinno zawierać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie. Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)
Tak Nie

Prawnik

Arkadiusz Kozok

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Cze 2024 20:24

W Pani sytuacji kluczowe jest aby zapoznała się Pani ze swoimi prawami i możliwościami obrony przed ewentualnym niekorzystnym rozwiązaniem umowy. Zapraszam do kontaktu na adres arkadiuszkozok@gmail.com

Zmodyfikowano dnia: 17 Cze 2024 20:25
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)