2024.07.15 godz. 21:52 Zielona Góra, Lubuskie

Wypowiedzenie umowy najmu przez wynajmującego z okresem miesięcznego wypowiedzenia bez powodu

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Wynajmuję mieszkanie od prawie 2lat. W marcu tego roku powstała usterka(podloga w lazience) - wypada fuga między płytkami i całe płytki się ruszają podczas chodzenia po nich. Budynek jest nowy- właściciel się tłumaczy że jeszcze pracuje. Od marca proszę właściciela żeby usunął usterkę ponieważ mi przeszkadza, proponowałam chociaż obniżenie czynszu - odmówił, temat jest olewany, przez to że żądam naprawy w lipcu informuje mnie ze wypowiada mi umowę z miesięcznym okresem wypowiedzenia bez podania powodu (jak twierdzi ma do tego prawo) Czyli do 31.08.24 mam się wyprowadzić. Mieszkam z dzieckiem 7miesiecznym, w umowie nie ma nic o wypowiedzeniu, jedynie jest o wypowiedzeniu natychmiastowym jesli nie płacę rachunków. Oczywiście rachunki płacę cały czas regularnie. W ciągu 2 lat zdażyło mi się dwa razy spóźnić 2 dni z opłatami. Nie stać mnie na wynajem nowego mieszkania (wiąże się to z ponowną zapłatą kaucji) bo wiem że ten właściciel mi jej napewno nie odda. Nie wiem co mam robić proszę o pomoc

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Lip 2024 18:06

Dzień dobry Skoro jest to lokal mieszkalny, to do jego najmu stosuje się ustawę o ochronie praw lokatorów […]. Możliwości wypowiedzenie go przez najemcę są zawarte w jej art. 11. Przyczynami wypowiedzenia najmu mogą być: używanie lokalu sprzeczne z umową, wynajęcie lub podnajęcia lokalu przez najemcę itp. W przypadku zwłoki z zapłatę czynszu, właściciel może wypowiedzieć umowę najmu, jeżeli najemca zalega z czynszem za pełne 3 okresy i dodatkowo wyznaczy mu miesięczny okres na uregulowanie należności. Właściciel powinien podać podstawę prawną wypowiedzenia. Z wyrazami szacunku