2023.08.31 godz. 17:39 Wałcz, Zachodniopomorskie

Wypowiedzenie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Przebywam na zwolnieniu lekarskim i lekarz się pomylił i wystawił owe zwolnienie bez jednego dnia. Firma w której pracuje wystawiła mi wypowiedzenie umowy o pracę(31.08) bez okresy wypowiedzenia, ponieważ mam nie usprawiedliwioną nieobecność w pracy. Lekarz jutro(1/09) poprawi wystawione L4. Co w takim przypadku zrobić?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Wrz 2023 15:16

Brak podstaw do złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Brak winy pracownika. Pracownik ma czas na usprawiedliwienie swojej nieobecności - do drugiego dnia nieobecności w pracy.. Przysługuje możliwość odwołania sie do sądu pracy na podstawie art. 56 § 1. K.P. "Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie.". Termin:21 dni od otrzymania wypowiedzenia. Zapraszam do kontaktu