2023.12.18 godz. 19:52 Warszawa, Mazowieckie

Art. 209 kk

Wyjaśnienie sytuacji

Wyrok z art 209 kk orzeczono pracę społeczne, przed wezwaniem do ich odbycia sąd skierował sprawę do ponownego rozpoznania i orzekł bezwgledne pozbawienie wolnosci. Czy jest to kara zastępcza w takiej sytuacji?Nie znam szczegółów dokładnie, ale oskarżony nieodebral jakiegoś pisma w tej sprawie. Obecnie został doprowadzony przez policję I przebywa w areszcie. Czy można wnioskować o przywrócenie prac społecznych i zwolnienie z aresztu?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Gru 2023 09:44

Dzień dobry, rzeczywiście jest całkiem prawdopodobne po opisie, że jest to zastępcza kara pozbawienia wolności i Sąd uznał, że skazany uchylał się od kary ograniczenia wolności (być może zmienił adres i nie uaktualnił go w swojej sprawie karnej, to się zdarza, ale wtedy trzeba pilnować kontaktu z Sądem i kuratorem). Zastępcza kara pozbawienia wolności może być jednorazowo wstrzymana, jeśli skazany oświadczy, że podejmie odbywanie kary ograniczenia wolności i podda się rygorom z nią związanym. Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)