2019.10.14 godz. 10:44 Warszawa, Mazowieckie

wysokość opłaty od wykreślenia wpisu w księdze wieczystej

Wyjaśnienie sytuacji

Posiadam zaświadczenie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność. I w księdze wieczystej wpisano roszczenie z tytułu opłaty jednorazowej. Opłatę uiściłem i mam zaświadczenie uprzedniego właściciela gruntu. Napisałem wniosek o wykreślenie roszczenia. Jaka powinna być wysokość opłaty? Dlaczego urząd oczekuje 250 zł skoro wykreślenie powinno kosztować połowę kwoty wpisu?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Fundowicz

Reda, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Paź 2019 19:47

Witam, Zgodnie z art. 7 pkt. 10 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, w przypadku wniesienia jednorazowej opłaty przekształceniowej od wniosku o wykreślenie wpisu w dziale III księgi wieczystej roszczenia o opłatę pobrana zostanie przez sąd pobrana opłata w wysokości 250 zł. Zatem opłata została wskazana Panu prawidłowo. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu. Adwokat Marta Fundowicz
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)