2021.10.11 godz. 09:32 Żuromin, Mazowieckie

Co mogę zrobić?

Wyjaśnienie sytuacji

Z ojcem dzieci rozstałam się prawie 3 lata temu. Mieszkamy od siebie około 130km, dzieci ze mną - co zostało ustalone przez sąd (miejscem zamieszkania dzieci jest każdorazowe zamieszkanie ich matki). W przyszłym roku planuję przeprowadzkę do innego miasta, ale mam obawy czy nie będzie problemu przy przepisaniu dzieci do nowej szkoły. Ich tata na pewno nie będzie chciał się na to zgodzić. Od momentu rozstania złośliwie neguje wszystkie moje decyzje. Czy jest jakieś prawne rozwiązanie na to, żeby nie nie być zmuszonym konsultować z nim mojej przeprowadzki?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Paź 2021 16:27

Dzień dobry! Jeśli były Pani parter (ojciec dzieci) nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej to na równych z Panią zasadach może decydować o istotnych sprawach związanych z małoletnimi dziećmi - do takich spraw należy także wybór szkoły, a w przyszłości kierunku kształcenia. W opisanej przez Panią sytuacji dyrekcja/administracja szkoły są zobowiązani wymagać podpisu obojga rodziców pod wnioskiem o przyjęcie dzieci do placówki szkolnej. W sytuacji, gdy nie jesteście Państwo w stanie wypracować porozumienia co do istotnych spraw dzieci - np.: podpisać rodzinnego planu wychowawczego to
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)