2022.01.08 godz. 19:10 Warszawa, Mazowieckie

Zachowek dla 2 malotetnich córek spadkodawcy

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Mąż wraz z bratem otrzymali spadek po zmarłym bracie- po 1/2 dla każdego całego majątku. Są jedynymi spadkobiercami wg testamentu notarialnego, natomiast S. P spadkodawca posiadał dwójkę malotetnich dzieci ze związku partnerskiego. I moje pytanie brzmi jaki procent z całości należy się córkom. Nie wiem z jakiej części wyliczyć ich zachowek skoro głównymi spadkobiercami są bracia

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Alicja Gradowska

Czeladź, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Sty 2022 23:15

Dzieciom spadkodawcy które byłyby powołane do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału. Wartość udziału liczy się od wartości całości masy spadkowej.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)