2023.08.10 godz. 19:57 Czempiń, Wielkopolskie

Zachowek i służebność dożywotnia lokalu

Wyjaśnienie sytuacji

Mój brat w 2000 roku dostał darowiznę po rodzicach,mi przypadło w udziale dożywotnia służebność pokoju z dostępem do kuchni i łazienki.do podatku od darowizn wyceniono służebność orientacyjnie na 600 razy mnożnik 20;co dało 12 tys zł. Teraz mój brat powiedział że jako właściciel może wykupić moja dożywotnia służebność mieszkania za te 12 tys zł. W domu mogęieszkac do swej śmierci a co ja kupię za te 12 tys.zl.??? Poza tym wiem że mam prawo do zachowku po zmarłym ojcu więc co mam teraz zrobić???

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Sie 2023 09:32

Oczywiście ma prawo do dochodzenia uzupełnienia zachowku (wartość zachowku będzie pomniejszona o wartość służebności) - o ile oczywiście roszczenie o zachowek nie przedawniło się. Co do pierwszej kwestii - tak, służebność osobistą można znieść za wynagrodzeniem, jeśli jej wykonywanie jest niemożliwe lub szczególnie uciążliwe.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)