2022.03.23 godz. 21:07 Czechowice, Śląskie

Zachowek jak się starać, gdy nie zostało się uwzględnionym w testamencie?

Wyjaśnienie sytuacji

Dobry wieczór. Dziś dowiedzialam się, że tata po śmierci w testamencie przepisał wszystko na młodszego brata. Jest nas 3 dzieci dorosłych plus mama. Nie wiem, czy rodzice byli oboje przy pisaniu Testamentu. Mamy mieć spotkanie u notariusza. W związku z tym, mam pytanie, czy u notariusza mam powiedzieć, że chcę się starać o zachowek po tacie? Czy mam podpisać tam dokumenty? Obawiam się, że jeśli podpiszę dokumenty u notariusza (akt poświadczenia dziedziczenia), to zachowek przepadnie. Dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Mar 2022 10:59

Dzień dobry, dopiero po prawomocnym poświadczeniu dziedziczenia może Pani wystąpić z pozwem o zachowek. pozdrawiam