2020.09.15 godz. 17:12 Tuczno, Zachodniopomorskie

Zachowek od darowizny nieruchomości gruntowych z zabudowaniami

Wyjaśnienie sytuacji

Sprawa przedstawia się tak ,1 września został sporządzony akt darowizny nieruchomości darczyńcą był mój wuj a obdarowanym mój ojciec ,brat wuja ,wuj nie dzieci ani żony, w pażdzierniku rzeczona nieruchomość ma zostać darowana mnie przez ojca ,pytanie moje czy po śmierci ojca i wuja rodzeństwo moje może dochodzić zachowku ,a jak tak to czy mogę się zabezpieczyć przed tym roszczeniem,zapomniałem dodać że wuj ma zapisaną służebność mieszkania dożywotnio, a sama nieruchomość jest do remontu z poważaniem Paweł.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Maśnik

Szczecin, Zachodniopomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Wrz 2020 13:07

Dzień dobry, wystąpienie z roszczeniem o zachowek w takiej sytuacji nie jest wykluczone. Zabezpieczenie się przed taką ewentualnością jest trudne (prawo polskie często za nic ma wolę spadkodawcy), ale nie jest niemożliwe. Wszystko zależy od zaistniałego stanu faktycznego. Generalnie jest to temat na dłuższą rozmowę. Pozdrawiam serdecznie Michał Maśnik

Zmodyfikowano dnia: 24 Wrz 2020 13:14