2024.09.24 godz. 15:38 Kartuzy, Pomorskie

Zachowek po 10 dla wnuczki która w momencie otrzymania darowizny nie była spadkobiercom ustawowym (ojciec żył)

Wyjaśnienie sytuacji

W 2021 roku zmarł mój ojciec który nie otrzymał nigdy żadnej darowizny/spadku po rodzicach w 2024 zmarła jego matka (ojciec zmarł w 1997). W związku z powyższym stałam się spadkobiercom ustawowym. Babcia cały majątek zapisała innemu wnukowi. Mój tata był jedynym synem który nie dostał żadnej darowizny za życia babci. Chciałabym ubiegać się o zachowek. W 2010 roku otrzymałam od babci w darowiźnie działkę czy kwotę zachowku muszę pomniejszyć o wartość tej działki? Tata zmarł po ponad 10 laty od otrzymanej przeze mnie darowizny w momencie otrzymania darowizny nie byłam spadkobiercom babci.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Wrz 2024 20:28

Według powyższego opisu może Pani mieć prawo do zachowku. Do spadku należy doliczyć wszystkie uczynione zażycia spadkodawcy darowizny. Jeśli potrzebuje Pani pełnomocnika w tej sprawie, zapraszam do kontaktu email: slawomir.suski@adwokatura.pl
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)