2024.01.15 godz. 16:59 Koszalin, Zachodniopomorskie

Zachowek po zmarłym ojcu (skąd wziąć dowody? schedę?)

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień Dobry. Mój tata zmarł kiedy miałem 3 lata (niedawno dowiedziałem się o testamencie po zmarłej babci) która przepisała (chyba mieszkanie) na jego siostrę i jej dzieci. Nie ubiegałem się do tej pory o zachowek ale wiem że mam 5 lat od czasu kiedy dowiedziałem się o testamencie. Chciałbym założyć sprawę o zachowek ale nie wiem skąd mam wziąć kwotę, i nie chodzi o wyliczenie jaka część mi się należy. Tylko skąd wziąć informację co dokładnie babcia przepisała w tym testamencie? czy mogę ubiegać się o jego treść? czy może są jakieś inne sposoby?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Sty 2024 21:09

1. Roszczenie o zachowek przedawnia się wraz z upływem 5 lat od OGŁOSZENIA testamentu (nie od momentu dowiedzenai się o nim). 2. Treść testamentu uzyska Pan w sądzie (przed którym otwarto testament i ogłoszono jego treść) lub u notariusza, który sporządzał testament lub też który dokonał otwarcia i ogłoszenia testamentu - na wnosek