2024.06.11 godz. 15:58 Tarnobrzeg, Podkarpackie

Zachowek przysługuje każdemu uprawnionemu, jeśli nie otrzymał on należnej sobie części spadku ani wskutek dziedziczenia, ani w wyniku darowizny.

Wyjaśnienie sytuacji

Czy jeśli w testamencie zostało mi zapisane 5 tyś a majątek jest wyceniony na 5 milionów, to należy mi się zachowek. Z tego zapisu : "Zachowek przysługuje każdemu uprawnionemu, jeśli nie otrzymał on należnej sobie części spadku ani wskutek dziedziczenia, ani w wyniku darowizny."

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Cze 2024 18:17

Jeżeli zapisobierca jest jednocześnie spadkobiercą, a poza tym, jest spadkobiercą uprawnionym do otrzymania zachowku, to tak, należy się zachowek, o ile nie występują inne przesłanki negatywne, jak np. wydziedziczenie czy zrzeczenie się spadku. Uprawnionymi do zachowku są zstępni, małżonek i rodzice spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy - zgodnie z art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego. Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)