2022.08.09 godz. 02:53 Warszawa, Mazowieckie

wykroczenie syna

Wyjaśnienie sytuacji

Zacznę od tego że mój syn zawsze był dobrym chłopcem i nigdy nie sprawiał problemów, jakiś czas temu ukradł alkohol (ma 16 lat). Został złapany. Policja powiedziała nam, że jest to jedno wykroczenie i kiedy będzie pełnoletni zniknie to z jego kartoteki, ale jeśli popełni jeszcze raz coś takiego to nie będzie mógł uzyskać zaświadczenia o niekaralności. Wyraził dużą skruchę i zrobił to jak sam mówi przez problemy psychiczne, brał leki antydepresyjne. Próbuję go kontrolować, ale czy jeśli kupiłby gdzieś alkohol to czy zaliczało by się to jako wykroczenie i czy nie usunęli by go wtedy z kartoteki?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Sie 2022 14:50

Dzień dobry, samo kupienie alkoholu przez nieletniego nie jest w żaden sposób karane. Nieletni nie popełnia wykroczenia kupuje alkohol, natomiast wykroczeniem jest sprzedawanie nieletnim alkoholu i podawanie go do spożycia. Pani syn nie zostanie więc ukarany nawet jeżeli ktoś przyłapie go na zakupie alkoholu. Niemniej jednak takie zachowania mogą trafić do sądu opiekuńczego, zwłaszcza w kontekście wcześniejszej kradzieży. Pozdrawiam