2022.02.03 godz. 11:25 Warszawa, Mazowieckie

Zadłużenie ZUS- czy można starać się o umorzenie?

Wyjaśnienie sytuacji

W 2017r, 2 miesiące po ukończeniu przeze mnie 18 lat, mój ojciec założył ma mnie firmę. Stałam się przysłowiowym słupem. Tatę ta firmę prowadził, wraz ze wspólnikiem. W 2020r z powodu pandemii firma została zamknięta. Pod koniec 2022 mój tata zmarł i zwaliły się na mnie jego długi (wiem ze mogę się ich zrzec) ale to skłoniło mnie to sprawdzenia stanu w US i ZUSie. Ku mojemu zaskoczeniu tata nie płacił składek ZUS - zadłużenie na Ok 22tys. Jako ze firma była na mnie, ja z tym zostaje. Mam 22 lata i jestem studentka bez majtku. Czy mogę starać się o umorzenie długu? Są jakieś szanse na to?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Aleksandra Balik

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Lut 2022 12:41

Warto spróbować złożyć taki wniosek, ale to jest decyzja uznaniowa ZUS-u i nie można jednoznacznie stwierdzić jakie ma Pani szanse na pozytywne rozstrzygnięcie.