2021.08.29 godz. 21:36 Warszawa, Mazowieckie

Zadośćuczynienie od oskarżonego o naruszenie nietykalności cielesnej

Wyjaśnienie sytuacji

Wytoczyłem sprawę o pobicie człowiekowi, który już rok uchyla się od stawiennictwa w sądzie. Czego mogę wymagać, co mogę uzyskać od oskarżonego w ramach zadośćuczynienia? Kiedy mam przedstawić swoje roszczenia? I co, jeżeli oskarżony, mam nadzieję winny, będzie uchylał się od np. spłaty, tak jak uchylał si od stawiennictwa?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Wrz 2021 11:40

Szanowny Panie, na podstawie art 46 kodeksu karnego na wniosek pokrzywdzonego Sąd może orzec zadośćuczynienie lub obowiązek naprawienia szkody. Ponadto sąd może zasądzić na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę. Jeżeli skazany na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem kary nie wykona powyższego obowiązku orzeczona kara pobawienia wolności podlega wykonaniu - czyli będzie odbywał karę w zakładzie karnym.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)