2021.11.08 godz. 11:45 Tylicz, Małopolskie

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, dostałem propozycję umowy zlecenie. Natomiast jest w niej napisane, że przez 2 lata od ukończenia stosunku pracy nie mogę pracować w firmach konkurencyjnych. Wyczytałem w internecie, że jest możliwość odszkodowania nie mniejszego niż 25% wynagrodzenia przez czas obowiązywania klauzuli. Czy dotyczy to umowy zlecenie gdzie mam określoną stawkę godzinową? Jeśli nie to czy istnieje jakiś sposób na korzystne wyjście z sytuacji nie usuwając poniższego z umowy bo domyślam się, że pracodawca będzie chciał zachować ten punkt.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Paź 2023 09:13

dzień dobry, taka umowa będzie wiążąca jeśli za wspomniany zakaz otrzymuje Pani odszkodowanie. Proszę o przesłanie tej umowy na adres e-mail agnieszka@kancelaria-uranin.pl
Tak Nie

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Paź 2023 06:30

Okres 4 lat zakazu po ustaniu stosunku pracy jest moim zdaniem nieracjonalny i zbyt długi. Można ten problem rozwiązać z byłym pracodawcą polubownie lub jeśli nie będzie z jego strony takiej chęci to na drodze sądowej. Aby ustalić jakie kroki postępowania można podjąć i jakie będą adekwatne w Pani sprawie trzeba najpierw przeanalizować umowę.

Zmodyfikowano dnia: 19 Paź 2023 07:02
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)
Tak Nie

Adwokat

Dominik Urbaniak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Paź 2023 16:14

Dzień dobry, wszystko zależy od tego: - jaki jest to rodzaj umowy; - jaka jest treść umowy i zakazu konkurencji; Wielce prawdopodobne jest, że zakaz taki jest nieskuteczny - ale możliwe jest to do zweryfikowania dopiero po zapoznaniu się z dokumentami. Zapraszam do kontaktu.