2020.05.04 godz. 18:17 Opoczno, Łódzkie

Zakaz wykonywania zawodu hydraulika poza pracą w której jestem hydraulikiem

Wyjaśnienie sytuacji

Witam . Mam pytanie pracuje w państwowej firmie wodociągowej i sprawa wygląda tak że zakład chce nam wprowadzić jakieś pismo które my musimy podpisać że nie będziemy wykonywać zawodu hydraulika po pracy ponieważ zabieramy pracę zakładowi . I pytanie czy to jest zgodne z prawem co chcą nam dać do podpisania czy nie

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Maj 2020 22:03

Najprawdopodobniej to pismo to umowa o zakazie konkurencji. Podpisanie takiej umowy jest zgodne z prawem a podstawa do tego typu działania pracodawcy znajduje się w art. 101(1) k.p. - "W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji)".
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)