2019.09.04 godz. 17:05 Warszawa, Mazowieckie

Zakaz zbywania lub obciążania nieruchomości

Wyjaśnienie sytuacji

moja siostra zrzekła sie spadku po zmarłym w 2009 roku ojcu,zrzekła się również członkostwa w Spółdzielni mieszkaniowej na moją rzecz.. W księgach wieczystych do tej pory figurowałam jako jedyny właściciel tegoż mieszkania bez żadnych wpisów i ograniczeń.W chwili gdy zdecydowałam się na sprzedaż tego mieszkania dowiedziałam się od agenta nieruchomości, że do ksiąg wieczystych został wpisany zakaz zbywania lub obciążania nieruchomości.Poza moim agentem od sprzedaży nieruchomości żaden urząd, ani Sąd mnie o tym nie poinformował. Jak stanowi o takiej sytuacji prawo? Dziękuje

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Wrz 2019 19:57

O jakikolwiek wpisie obciążającym prawo własności nieruchomości sąd z urzedu powinien Pana zawiadomić jako obligatoryjnego uczestnika postępowania w przedmiocie wpisu - Art. 626(10) par. 1 kodeksu postępowania cywilnego. Proponuję zamówić do przeglądania księgę wieczystą Pana nieruchomości, aby sprawdzić czy, a jeśli tak to na jaki adres otrzymał Pan zawiadomienie z sądu wieczystoksiegowego. W razie dalszych pytań proszę o kontakt.