2023.09.14 godz. 10:53 Warszawa, Mazowieckie

Zakazywanie przez jednego spadkobiercy dostępu do nieruchomości wchodzące w skład masy spadkowej.

Wyjaśnienie sytuacji

Jeden ze spadkobierców nie udostępnia kluczy do wspólnej nieruchomości po spadkodawcy, sprawa jest świeża, nie zostało jeszcze złożone podanie o postępowanie spadkowe. Czy w takim przypadku można legalnie z pomocą ślusarza dostać się do mieszkania?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Wrz 2023 13:46

Znajdują zastosowanie przepisy o współwłasnosci - art. 199. kodeksu cywilnego "Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli." Samodzielna zmiana zamków, zatrudnienie ślusarza jest wykluczone.