2019.11.26 godz. 09:34 Wrocław, Dolnośląskie

Zakład pracy nie chce udzielić mi pełnych 52 tygodni urlopu po urodzeniu dziecka

Wyjaśnienie sytuacji

Umowę o pracę na zastępstwo Pani która była na l4 na macierzyńskim. Po jakimś czasie i ja spodziewałam się dziecka, 5 listopada urodzilam i złożyłam pismo o pełne 52 tygodni urlopu macierzyńskiego wraz z rodzicielskim, ojciec dziecka nie będzie korzystał z urlopu. W odpowiedzi dostałam pismo iż udzielony został mi urlop macierzyński w pełnym wymiarze 20 tygodni a rodzicielski od 24.03 do 20.05.2020 ( a powinno być do 2.11) " tj do dnia zakończenia umowy o pracę". Czy mogę się odwołać żeby dostać cały urlop rodzicielski? czy z dniem powrotu Zatępowanej Pani kończy się mój urlop

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Lis 2019 10:57

Urlop rodzicielski kończy się z chwilą zakończenia umowy o pracę. Odmienną kwestią jest natomiast otrzymywanie zasiłku macierzyńskiego. Jeśli umowa kończy się w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego to ma pani prawo do zasiłku macierzyńskiego, który będzie wypłacany przez ZUS – maksymalnie do 52 tygodni po urodzeniu dziecka (czyli tyle ile maksymalnie trwałby urlop macierzyński + rodzicielski)
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)