2024.06.27 godz. 12:28 Elbląg, Warmińsko-mazurskie

zakres art. 10 ustawy o prawach konsumenta

Wyjaśnienie sytuacji

Czy art.10 ustawy o prawach konsumenta ma zastosowanie do wszystkich umów zawieranych na odległość, również tych o usługi finansowe z działu 5go tej ustawy, np. umowy ubezpieczenia? Czy brak wskazania umów na odległość o usługi finansowe w art.25 u.p.k wyklucza takie umowy czy jednak dotyczy wszystkich umów zawieranych na odległość ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Cze 2024 13:56

Nie, nie ma zastosowania do wszystkich umów. Zgodnie z art. 4 ust. 2 tej ustawy, nie stosuje się jej do umów dotyczących m.in. czynności ubezpieczeniowych "z wyjątkiem umów dotyczących usług finansowych zawieranych na odległość, do których stosuje się przepisy rozdziałów 1 i 5 ". Natomiast art. 10 jest w Rozdziale 2, a więc nie stosuje się go. Z wyrazami szacunku