2022.02.07 godz. 11:36 Gdańsk, Pomorskie

Zakup działki z partnerem gdzie jedno ma zobowiązania dłużnicze

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, w przypadku kiedy kupuję działkę z partnerem (konkubinat) jedna strona jest zadłużona i ciąży nad nią postępowanie komornicze czy przy zakupie działki budowlanej może ją stracić albo będą prowadzone w sprawie jej dodatkowe postępowania aby zabrać działkę? Jak można się zabezpieczyć, czy po prostu musi kupić tylko jedno? jakie istnieją możliwości w późniejszym czasie na wciągnięcie drugiej osoby do udziału w działce po ustaniu zobowiązania komorniczego? brana jest też opcja upadłości kosumenckiej. Z góry dziękuję za odpowiedz. Serdecznie pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Lut 2022 13:35

Jeżeli Pani partner ma zadłużenie to udział z zakupionej nieruchomości będzie podlegał egzekucji. Również w ramach upadłości konsumenckiej można stracić taki udział w nieruchomości, niemniej można złożyć wniosek do sądu o pozostawienie tego udziału. Jeżeli Pani partner spłaci długi może Pani przekazać mu udział w nieruchomości w drodze darowizny. Musi Pani jednak liczyć się z obowiązkiem podatkowym.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)