2021.12.07 godz. 10:01 Mińsk Mazowiecki, Mazowieckie

Zakup działki z umorzonym postępowaniem komorniczym

Wyjaśnienie sytuacji

Chce kupić działkę. Sprawdziłam w księdze wieczystej SI1M/00050339/5, że działka miała egzekucję komornicza, ale została ona umorzona. Pytanie brzmi czy zakup działki z umorzonym postępowaniem jest bezpieczny. Czy mogę mieć problemy z tego tytułu?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Gru 2021 16:42

Dzień dobry, jeżeli postępowanie egzekucyjne zostało już zakończone, to zakup takiej działki powinien być bezpieczny. Do aktu notarialnego należałoby jednak wymagać przedstawienia prawomocnego postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego, które stałoby się podstawą do usunięcia wzmianki o wszczęciu egzekucji z księgi wieczystej. Trzeba także pamiętać, że dopóki nie zostanie złożony wniosek o usunięcie takiego wpisu, nie można obciążyć nieruchomości hipoteką umowną.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)