2022.03.10 godz. 09:18 Ożarów Mazowiecki, Mazowieckie

Zakup nieruchomości za połowę ceny a kwota na umowie

Wyjaśnienie sytuacji

Stoję przed zakupem domu od moich niedoszłych teściów. Domu który otrzymali w spadku po śmierci córki, mojej narzeczonej. Dom formalnie był własnością narzeczonej, nieformalnie zaś jestem jego współwłaścicielem. Wykonczylem dom za gotówkę, na co mam faktury. Chcę odkupić od rodziców narzeczonej ten dom, za połowę ceny. Czyli 270 tys. Zł. Nieruchomość jest warta około 800tys. Cena za jaką kupiliśmy dom to 530tys. I taka widnieje w umowie deweloperskiej.Jaką kwotę wpisać na umowie?Czy mogę wpisać 530 tys, a w umowie przedwstępnej zrobić zaliczkę 300 tys? Jak to zrobić, żeby nie byłoproblem z us

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Mar 2022 14:18

Manipulacja kwotami nic nie da, gdyż us w przypadku wątpliwości może powołać rzeczoznawcę, który wyceni nieruchomość i określi jej wartość rynkową. Podatek i tak będzie musiał zostać zapłacony od wartości rynkowej.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)