2023.01.16 godz. 18:56 Zielona Góra, Lubuskie

Umowa ustna , ważna?

Wyjaśnienie sytuacji

Założyłam działalność gospodarczą na prośbę narzeczonej szwagra. straciła zniżki. Zależało jej na dalszej sprzedaży rzeczy . Zobowiązała się do pilnowania ZUS, US i wszystkiego co wiązało się z prowadzeniem firmy ( zajmuje się tym 10 lat), ponieważ ja się na tym nie znam. Miałam tylko pracować. okazała się niekompetentna , nie miała pojęcia o różnych rzeczach przez do zasłużyła mnie w US na 25 tys zl. Przeplacam to zdrowiem, by wyprostować i dużą sumą. Czy mam prawo wyegzekwować od tej kobiety, by pokryła kwotę na którą mnie zasłużyła?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Sty 2023 13:09

Posiada Pani roszczenie na podstawie art. 415 kodeksu cywilnego. Trudność stanowi udowodnienie treści umowy ustnej między Panią a tą osobą. Można to jednak zrobić za pomocą wszelkich środków dowodowych - w tym zeznań świadków, treści maili, smsow, wiadomości na komunikatorach. Należy wykazać, że poniosła Pani szkodę (korespondencja z US i dowody spłaty zadłużenia), fakt niewłaściwego działania/zaniechania ze strony tej osoby (czyli do czego się zobowiązała a czego nie dopełniła) oraz związek przyczynowy między szkodą a działaniami/zaniechaniami ww. tej osoby.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)