2020.10.30 godz. 19:11 Leszno, Wielkopolskie

Zamiana pozbawienia wolności na grzywnę

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Potrzebuję porady prawnej odnośnie czlonka mojej rodziny. Osoba miala wykonywac prace społeczne lecz ich nie wykonywała. Sąd zamienił kare na zastępczą kare pozbawienia wolności. Osoba zostala doprowadzona do zakladu karnego na odbycie kary tj.okolo 2 lata. Czy możliwe jest zaplacenie grzywny rownowartą z ilością dni ile ma przebywać w zakladzie karnym? Czy taką grzywnę wpłaca sie najpierw z wnioskiem o zamianę kary pozbawienia wolności na tą grzywnę, czy dopiero gdy sąd wyda wyrok że tą karę zamieni? Jesli wplaca się ją po postanowieniu sądu o zamianie tej kary na grzywnę to ile ma się czasu na zapłacenie tej grzywny? Czy mozna ewentualnie spłacić ją w ratach? Dodam że ta osoba byla juz karana i była zamieniona taka kara na grzywnę. Pozdrawiam. Proszę o odpowiedź

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Paź 2020 13:46

Obecnie nie ma możliwości zamiany kary pozbawienia wolności na kare grzywny. Jedyna możliwość to złożenie oświadczenia o podjęciu się wykonania uprzednio orzeczonej kary tj. prac społecznych. W takiej sytuacji Sąd zwolni z Zakładu Karnego, lecz konieczne będzie wykonanie w całość kary prac społecznych.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)