2020.01.22 godz. 20:43 Wrocław, Dolnośląskie

Zamówienie samochodu jako przedsiębiorca a oświadczenie woli.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam Czy jako przedsiębiorca mogę złożyć oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia woli powołując się na art. 82 KC (Brak świadomości lub swobody). Jeśli tak to w jakim terminie muszę złożyć takie oświadczenie. Sprawa dotyczy zamówienia używanego auta osobowego w salonie samochodowym. Złożone przeze mnie odstąpienie od umowy okazało się nieskuteczne. Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Sty 2020 10:40

Generalnie przepisy dotyczące wad oświadczenia woli ( 82 do 88 kodeksu cywilnego) nie są ograniczone tylko do konsumentów, Tyle że oświadczenie o uchyleniu się od skutków oświadczenia woli dotyczy sytuacji, gdy był błąd lub groźba, wtedy faktycznie składa się oświadczenie drugiej stronie transakcji ( art. 88 kc). Oczywiście można drugiej stronie napisać, że oświadczenie jest nieważne ( przy czym tu należałoby się powoływać na chorobę psychiczną, stan upojenia alkoholowego czy wpływ substancji odurzających), ale to nie oznacza, że druga strona musi je uwzględnić